Μπάγερν - Ρεάλ 2-2: Ο Βινίσιους κράτησε ζωντανούς τους Ισπανούς στο Μόναχο(vid)

real
 clock 23:58 | 30/04/2024
writer icon newsroom ekriti.gr

Το ευρωπαϊκό clasico βρήκε Μπάγερν και Ρεάλ ισόπαλες 2-2 στο Μόναχο για τον πρώτο ημιτελικό του Champions League, χάρη στις προσπάθειες του Τζάε-Μιν Κιμ και του Βινίσιους.

Ο πρώτος χάριζε γκολ στους "μερένγκες" με τα λάθη του, πρώτα αφήνοντας κενό στην άμυνα για το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου και στο τέλος κάνοντας πέναλτι στον Ροντρίγκο για το δεύτερο γκολ του Βινίσιους.

Οι Τζαμάλ Μουσιάλα και Χάρι Κέιν είχαν κάνει την ανατροπή ενδιάμεσα μέσα σε τέσσερα λεπτά, όμως η ισοπαλία αφήνει τις εξελίξεις για την επόμενη Τετάρτη στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου".

Ο Τόμας Τούχελ άφησε εκτός τους τραυματίας Ματάις ντε Λιχτ και Νταγιότ Ουπαμεκανό, με τους Τζάε-Μιν Κιμ και Έρικ Ντάιερ να σχηματίζουν το δίδυμο των στόπερ. Οι Τζαμάλ Μουσιάλα και Λιρόι Σανέ ξεπέρασαν ήταν ξανά σε καλή φυσική κατάσταση και χρησιμοποιήθηκαν βασικοί, ενώ ο Τζόσουα Κίμιχ έπαιξε στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο Τόμας Μίλερ βρέθηκε κι αυτός στην ενδεκάδα, στην 150ή συμμετοχή του στη διοργάνωση.

Μία λιγότερη, στην 7η θέση της λίστας, έχει ο Τόνι Κρόος που προτιμήθηκε του Λούκα Μόντριτς από τον Κάρλο Αντσελότι. Ο Ιταλός τεχνικός άφησε έξω και τον Εντουαρντό Καμαβινγκά, με τους Έντερ Μιλιτάο και Τιμπό Κουρτουά να βρίσκονται στον πάγκο έπειτα από τη ρήξη χιαστού που υπέστησαν, αλλά να μην είναι έτοιμοι.

Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ έδειξαν τις διαθέσεις τους μόλις στο 40ό δευτερόλεπτο του αγώνα, όταν ο Σανέ βγήκε τετ α τετ από διαγώνια θέση έπειτα από όμορφη συνεργασία. Ο Αντρέι Λουνίν συνέχισε τις αποκρούσεις από τα προημιτελικά με τη Μάντσεστερ Σίτι και όποτε χρειάστηκε στα επόμενα σουτ των γηπεδούχων, ήταν σε ετοιμότητα.

Ο αγώνας ήταν μονόπλευρος για 23 λεπτά, με τους Βαυαρούς να σουτάρουν με κάθε ευκαιρία, αλλά να μην είναι πιο απειλητικοί σε σχέση με τη φάση του 1ου λεπτού. Ο Χάρι Κέιν έβγαινε από την περιοχή για να προκαλέσει κενά και αναστάτωση, οι συμπαίκτες του δεν τα γέμιζαν και τελικά η Ρεάλ έδειξε στην Μπάγερν πώς γίνεται.

Στο 24ο λεπτό, ο Κρόος κράτησε την μπάλα μέχρι ο Βινίσιους να κάνει κίνηση προς τη σέντρα και να τραβήξει μαζί του τον Κιμ. Την κατάλληλη στιγμή έβγαλε κάθετη, με τον Βραζιλιάνο να αλλάζει κατεύθυνση και να βγαίνει τετ α τετ, γράφοντας το 1-0 με το 20ό τέρμα του (έχει και έντεκα ασίστ) στη σεζόν.

Η πρώτη επίθεση της Ρεάλ, η πρώτη τελική, κατέληξε στο γκολ, προκαλώντας πανικό στους γηπεδούχους. Σταδιακά ισορρόπησε ο έλεγχος του αγώνα, με την Μπάγερν να απειλεί ξανά μόνο με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέιν που πέρασε λίγο άουτ στο 43'.

Ο Τούχελ κράτησε στον πάγκο τον Λέον Γκορέτσκα κι έριξε στη μεσαία γραμμή τον Ραφαέλ Γκερέιρο στην ανάπαυλα, ώστε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Η Ρεάλ ήταν αυτή που κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο του 2ου μέρους όμως και στο 52' είχε μια καλή στιγμή με τον Κρόος, αλλά ο Νόιερ του είπε "όχι".

Κάπου εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Σανέ από δεξιά χόρεψε την άμυνα της Μπάγερν και με το που μπήκε στην περιοχή σούταρε στην κλειστή γωνία του Λουνίν για το 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τζαμάλ Μουσιάλα έκανε το ίδιο από την απέναντι πλευρά, ο Λούκας Βάθκεθ τον ανέτρεψε και ο Κέιν με πέναλτι έκανε την ανατροπή.

Ο Άγγλος έφτασε τα 43 γκολ σε 43 αγώνες της Μπάγερν τη φετινή σεζόν (έχει και έντεκα ασίστ), όμως δεν επαναπαύτηκε και είχε άλλες δύο καλές στιγμές για γκολ, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Το μομέντουμ ήταν με την Μπάγερν και ο Αντσελότι επιχείρησε να το διακόψει με την είσοδο του Εντουαρντό Καμαβινγκά. Η Μπάγερν άρχισε να δίνει μέτρα στους Μαδριλένους που μετέφεραν τη δράση στο γήπεδο των αντιπάλων τους.

Στο 80' ο Λούκα Μόντριτς έβγαλε μια μπαλιά ποίημα για τον Βινίσιους, όμως ο Νόιερ τον σταμάτησε στο τετ α τετ. Στο 83', όμως, ο μοιραίος παίκτης της Μπάγερν, ο Κιμ, ανέτρεψε τον Ροντρίγκο και ο Βινίσιους πήρε ρεβάνς και νίκησε τον Νόιερ για το 2-2.

Τα τελευταία λεπτά βρήκαν τους δύο προπονητές να κάνουν από μία αλλαγή, όμως δεν προέκυψε κάποια μεγάλη φάση. Το 2-2 άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς, που οι δύο ομάδες θα λύσουν στη Μαδρίτη σε οκτώ ημέρες.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Κιμ, Ντάιερ, Μαζραουί, Λάιμερ, Γκορέτσκα (46' Γκερέιρο), Μουσιάλα, Μίλερ (80' Γκνάμπρι), Σανέ (87' Ντέιβις), Κέιν

ΡΕΑΛ: Λουνίν, Βάθκεθ, Ρίντιγκερ, Νάτσο (65' Καμαβινγκά), Μεντί, Βαλβέρδε, Τσουαμενί, Κρόος (76' Ντίαθ), Μπέλιγχαμ (76' Μόντριτς), Ροντρίγκο (87' Χοσέλου), Βινίσιους